X
Vyhledávání

Informace

Akihabara

Akihabara.cz vznikla roku 2008 jako samostatná anime databáze staršího projektu jménem Hentai-Elysium. Časem se oba projekty sloučily a zároveň rozšířily o další portály zabývající se mimo jiné mangou, doramou a asijskou muzikou. Už po mnoho let od té doby děláme vše pro to, abychom plnili následující cíle:

  • Předávat vám nejzákladnější informace v českém a nebo slovenském jazyce.
  • Vést v databázi informace o každém anime, doramě, manze nebo dalších věcech spojených s japonskou a asijskou kulturou.
  • Shromažďovat informace o licencovaných anime, doramách a mangách, které vyšly v České nebo Slovenské republice a byly zde dostupné v televizi, na DVD nebo jakémkoliv jiném médiu.
  • K veškerým evidovaným dílům uvádět i odkazy na jiné (i cizojazyčné) webové stránky v zájmu usnadnění přístupu k dodatečným informacím.

Projekt V3

V roce 2016 se poprvé začalo uvažovat o přepracování a zmodernizování Akihabary na v pořadí již třetí verzi. K těmto úvahám vedly zejména dva důvody. Prvním, a asi méně významným, byl již silně staromódní vzhled stránek. Tím druhým byla značná poruchovaost zastaralých a v mnoha směrech navíc nevhodně napsaných PHP kódů. Samotný projekt V3 se však začal realizovat až v průběhu roku 2018.

Podrobnosti o stavu projektu V3

V3 je aktuálně stále v silně rané fázi vývoje a z tohoto důvodu je řada funkcí nefunkčních nebo nedoladěných. Zde je podrobnější (rozklikávací) seznam toho, co a jakým způsobem aktuálně funguje nebo nefunguje:

Alfa verze slouží pouze k základnímu prohlížení.

Alfa v aktuálním stavu umožňuje vyhledávat a zobrazovat anime, mangy nebo doramy. Zobrazování jiných typů děl, postav, osobností nebo dalších není zprovozněno.

Data V3 se aktualizují jednou denně.

Toto je spojené s předchozím bodem. Alfa V3 funguje na vlastních datech i kódech a je z tohoto pohledu zcela nezávislá na V2. Aby ale nedocházelo k nekonzistenci mezi nimi, tak se každou noc téměř veškerá data smažou a uloží se do ní nová z V2. Vzhledem k obrovským odlišnostem mezi verzemi je toto velmi pomalý proces trvající zhruba 1 hodinu, během které jsou stránky V3 nepřístupné. Přepisování V3 také znamená to, že i když můžete u rozcestníků nebo z hlavní stránky měnit třeba počet svých zhlédnutých epizod anime, tak se tyto změny do dalšího dne ztratí. Musíte proto podobné změny nadále provádět ve V2 jako doposud.

Pracovní režim a nastavení.

Osobní nastavení je aktuálně jedinou výjimkou z předchozího bodu. Jelikož je obsahem zcela odlišné od nastavení ve V2, speciálně se zálohuje a zachovává se i po nočním promazání dat. Jednou z mála věcí, co lze aktuálně nastavit, je takzvaný pracovní režim. Ten umožňuje nastavit si časové intervaly pro jednotlivé dny v týdnu, během kterých se uživateli nezobrazí žádný obsah 18+, i když ho má jinak povolený.

Internet Explorer (IE) není podporován.

Už na začátku projektu jsme se dohodli a veřejně oznámili, že nový web nebude podporovat Internet Explorer. Stránky v něm proto není a ani nebude možné zobrazit.

Responzivita je provizorní.

Stránky jsou responzivní, avšak vývoj je primárně cílen na PC. Mobilní verze aktuálně není vytvořena podle návrhu designéra a řada funkcí nebyla na mobilech řádně testována nebo v nich byly odhaleny chyby. Zároveň upozorňujeme, že V3 aktuálně používá pouze nezmenšené obrázky, takže vám na mobilech bez wi-fi pipojení bude spotřebovávat poměrně velké množství dat.

Je možné přepínat barevné nastavení webu.

Po najetí kurzorem na avatar uživatele v pravé části horního menu se zobrazí podmenu uživatele, ve kterém je malý přepínač pro změnu denního a nočního režimu. Režim vydrží nastavený několik hodin nebo do zavření prohlížeče. V budoucnu si uživatelé budou moci nastavit zcela vlastní barevné nastavení, podobně, jako tomu bylo ve V2.

Důvod zpřístupnění Alfy.

I přes velkou omezenost možností, které aktuálně V3 nabízí, jsme se ji rozhodli zpřístupnit z několika důvodů. Jedním z nich je otestování, jak bude V3 fungovat pod větším náporem uživatelů. Přeci jen je rozdíl mezi zím, když stránku testuje a prochází pár lidí, a tím, kdy jich na ní jsou desítky a víc. Dalším je získání zpětné vazby na to, jak se vám dosavadní V3 líbí, protože na tom samozřejmě záleží. 🙂
A posledním, avšak neméně důležitým důvedem je, že věříme, že i v současném stavu vám může V3 něco dát. Přeci jen si myslíme, že designér odvádí dobrou práci a na V3 je hezčí pohled, než na stařičkou V2. A ano, mnozí z vás určitě docení i ten pracovní režim. 😉

Části JS kódu byly převzaty nebo inspirovány zdroji dostupnými na inernetu.

Stránky využívají knihovny jQuery, TouchSwipe, highlight.js, Quill, Chartist a někté jejich pluginy. Kód pro líné načítání (lazy loading) byl přepracován z následujícího zdroje: cdpn.io/e/XavqyY.